Pár rád ako ho úspešne skonštruovať, ak staviate svojpomocne.
Jednou z dôležitých stavebných konštrukcií, ktorú by ste určite nemali pri stavbe domu podceniť je takzvaný veniec. Po vymurovaní obvodových a nosných stien je potrebné celok „stužiť“. Dom sa bežne stužuje tzv. STUŽOVACÍM VENCOM. Ide o nevyhnutnú vodorovnú konštrukciu, ktorej úlohou je rozkladať a prenášať záťaž vo vodorovnom smere, stabilizovať stavbu pred účinkami záťaže od vetra a prenášať vnútorné sily od strechy do muriva a základov.
Veniec má významný vplyv na stabilitu strechy a vždy je potrebné ho riešiť s odborníkom, a to v súlade s projektom statiky. Mnohokrát sme sa stretli s tým, že stavebník ani netušil, že v rámci projektu a stavebnej dokumentácie mal aj projekt statiky a riešenie tohto zásadného prvku ponechal na kamaráta – murára, ktorý o statike netušil o nič viac ako vy. Ako to výsledku dopadlo, nemusíme uvádzať, isto si to ľahko domyslíte.
Minimálne z hľadiska bezpečnosti rozhodne odporúčame ponechať statiku na odborníkov. Ak sa však rozhodnete za každú cenu riešiť tento prvok svojpomocne, odporúčame si otvoriť projekt statiky. Ak ho otvoríte a neviete v ňom čítať, vôbec sa svojpomocne do tejto akcie nepúšťajte. Privolajte si na stavbu stavebný dozor alebo stavbyvedúceho, ktorý na stavbu dohliadne. Poradí vám ako vyriešiť jednotlivé detaily a následne aj skontroluje hotový prvok pre betonážou.
Kľúčovou radou je postupovať v zmysle projektu STATIKA, ktorý musí byť vyhotovený pred realizáciou stavby. Veľmi často sa stáva, že stavebníci dostanú od projektanta projekt statiky len vo vyhotovení pre stavebné povolenie. Toto vyhotovenie projektu statiky nie je dostatočné ani pre skúseného murára, nieto ešte pre laika. Takýto projekt neobsahuje riešenie jednotlivých detailov a obmedzuje sa len na určenie prierezov hlavných nosných častí, a to bez akýchkoľvek súvislostí.
Riziko svojpomocne vybudovaného venca spočíva aj v tom, že v prípade jeho nesprávneho vyhotovenia, preberáte na seba celú zodpovednosť za zhotovené dielo. Ak si nie ste istí, neváhajte konzultovať nejasnosti s projektantom statiky, ktorý vám iste pomôže. Nejde len o samotnú bezpečnosť stavby, treba si uvedomiť, že tieto prvky vám definujú aj výškové členenie na stavbe, takže ak nesprávne prečítate výšky osadenia prekladov a vencov, tak sa vám pokojne môže stať. že vo finále budete mať okná nižšie, ako by mali byť a vaša vysnívaná stavba v modernom dizajne sa zmení na architektonický paškvil..
Okrem správneho uloženie venca a výstuže podľa projektu statiky, je potrebné a nevyhnutné dodržať aj čas zretia betónu. O betón sa priebežne starajte: kropte ho vodou, aby nepopraskal a v zime ho po betonáži prikrývajte pred dažďom. Iba správnym technologickým postupom zaručíte, že sa vám dom nerozpadne.