Súlad s prírodou, vhodné zasadenie do vidieckeho prostredia, udržateľná architektúra, prírodný dizajn. To je len niekoľko charakteristík, popisujúcich zaujímavú stavbu, ktorá vyrástla v malebnej obci pri Žiline.
Majiteľmi pozemku priamo pod horou boli manželia obľubujúci turistiku a žijúci dlhé roky s rešpektom k prírode. Rozhodli sa preto postaviť dom s jasným zámerom - ekologicky a ekonomicky. A tak prišlo na rad hľadanie rôznych ekologických možností, materiálov a najmä projektového riešenia, ktoré by spĺňalo ich predstavy. „Uvedomenie, že sme ako krajina na chvoste využívania obnoviteľných zdrojov energie a zodpovednosť vo vzťahu k planéte nás viedla k hľadaniu vhodných alternatív pre náš nový domov“ objasňuje investor a dodáva: „so zaujímavým projektom nás oslovila stavebná firma domceky.eu, ktorá naplánovala novostavbu v štýle, ktorý s nami rezonoval. Moderný dizajn zachovávajúci ducha tradičných dedinských domov, nadväzujúci na tradičné hodnoty a využívajúci prírodné materiály nás očaril.“
V duchu tradičnej architektúry
Dom svojím archetypálnym tvarom nadväzuje na tradičné slovenské ľudové obydlia. Hrubá stavba je tvorená pálenou tehlou, sedlovú strechu tvorí drevený krov s vysokým sklonoma železobetónové prvky. Jej bezpresahovosť a skryté žľaby, farebne splývajúce s antracitovou plechovou strešnou krytinou, nechávajú vyniknúť celkovej kompozícii domu. Súčasťou návrhu boli kvalitné okná farebne prispôsobené k antracitovej farbe strechy, odkvapových rúr a dreveným prvkom prístrešku. Prírodné drevo fasádneho obkladu, ktoré časom zosivie,sa pekne zladí so sivou farbou dreveného prístrešku a opticky tak vytvorí prepojený kompaktný celok.
Drevené prístrešky sú veľmi obľúbené a praktické riešenia nielen pre terasy a parkovanie. „Okrem toho, v našom prípade slúži táto mohutná konštrukcia tiahnuca sa po dvoch dĺžkach domu aj ako spoľahlivé tienidlo pred prehrievaním domu v horúcich letných dňoch. Jeho situovanie z prístupovej strany domu zabraňuje priamemu dopadu horúcich slnečných lúčov do kuchyne a zo západnej strany vytvára príjemný tieň na terasu.“ hovorí Ing. Pilarčík, hlavný projektant stavby. Konštrukcia prístrešku podčiarkuje horizontálne vedené línie projektu domu, ktoré presne lícujú s rozhraním medzi odvetranou a kontaktnou fasádou. Na toto členenie odpovedá vertikálne ukladaný obklad odvetranej fasády zo smrekovca. Výrazná konštrukcia prístrešku tak dodáva stavbe tú pravú grafiku a punc súčasnosti.
Zodpovednosť k ochrane klímy
Na rad prišiel výber moderných technológií. Ideálnym riešením pre dom sa stala inštalácia plynového kondenzačného kotla najnovšej generácie. Domácnosť vďaka nemu disponuje nielen pohodlným vykurovaním, ale aj dostatkom teplej vody. Benefi tom je zníženie emisií CO₂. Dom tak získal atribút nízkoenergetickej stavby s minimálnou spotrebou energie a prepojil tradičné architektonické východiská so súčasnými požiadavkami na bývanie.
Kontaktná alebo odvetraná?
Obe.Už v počiatkoch výstavby bolo zásadnou požiadavkou majiteľov zabezpečenie zdravej klímy v dome. V tomto ohľade zohráva významnú úlohu práve zateplenie. Manželia v rámci predstáv o vidiecky pôsobiacom domčeku, splývajúceho s okolitou prírodou, ktorú nebude vizuálne nijako narúšať, zvolili kombináciu klasickej kontaktnej a odvetranej fasády. Na jej realizáciu bol použitý bezúdržbový obklad z prírodného smrekovca, ktorý časom prirodzene zostarne a dom esteticky splynie s okolitým prostredím. Okrem nadčasovosti dreva ako prírodného materiálu, táto konštrukcia zaručila, že dom prirodzene „dýcha“a zabezpečuje zdravšiu mikroklímu v interiéri. Podstatnou výhodou odvetranej fasády je, že okrem výborných tepelnoizolačných a akumulačných vlastností je aj účinnou protihlukovou ochranou.
Aj použitie tradičných prírodných materiálov, ako je napríklad pálená tehla, povýšilo tento dom na vyšší level EKO bývania. Všadeprítomné drevo sa stalo hlavným prvkom bývania spätého s prírodou. Nielen v exteriéri dominuje v podobe odvetranej fasády zo smrekovca.
Interiér v severskom štýle
Interiér charakterizujú čisté línie a jednoduchosť. Ľahkosť a vzdušnosť otvoreného priestoru spoločenskej miestnosti podčiarkujú veľké presklenené plochy smerujúce na terasu a do záhrady. Vďaka širokým terasovým oknám, smerujúcim do dvoch svetových strán, sa do obývačky, jedálne a kuchyne dostáva ideálne svetlo počas celého dňa v každom ročnom období. Svetlému interiéru nahráva výber bielych dverí v čistej línií, svetlých laminátových podláh v teplom bukovom odtieni i subtílne „neviditeľné“ sklenené zábradlie na schodisku.
„Pri výbere obkladov a dlažieb v kúpeľniach sme sa opierali o tradičné zemité farby a stavili sme na prírodou inšpirovanú nevšednú kombináciu materiálov a ich štruktúr. Drevo ako prevažujúci prvok v dome sme vniesli aj do kúpeľní. Teplý odtieň, mäkkosť a lineárna štruktúra, ktorú sem vnáša, má spolu so svetlosivou jemne mramorovanou lesklou dlažbou schopnosť upokojiť myseľ aj oko“ hovorí Mgr. Lenka Dižová dizajnérka firmy domceky.eu.
Zaujímavým prvkom, ktorý bol použitý v jednej z kúpeľní, sa stala dekoratívna omietka betónového vzhľadu. Spolu s čiernymi batériami sa vytvoril ten správny kontrast pre originálnu kombináciu, ktorá premenila obvyklé miesto očisty na oázu relaxu v štýle škandinávskeho bývania.
Dizajn interiéru nesúceho sa v štýle severského bývania a zároveň korešpondujúceho s vonkajším vzhľadom domu, obsahuje nejeden inovatívny prvok. „Snažíme sa vytvárať nové a krajšie možnosti, inovatívne riešenia, ktoré podriaďujeme hlavnej funkcii – efektívnemu hospodáreniu s energiami.“ pripomína Lenka Dižová. Firma verí, že touto cestou dokážeme vylepšiť energetickú bilanciu objektu a pomôcť životnému prostrediu. No vždy je pre ňu najväčším zadosťučinením, keď za sebou zanecháva spokojných užívateľov svojich projektov.