Poradíme vám štyri veci, ktoré by ste mali vedieť.
Stále je veľa ľudí, ktorí sa pohrávajú s myšlienkou či murovať svojpomocne alebo ponechať výstavbu na profesionálnu firmu. Je pravda, že s dnešnými murovacími materiálmi to zručný človek zvládne aj sám, ale musí si byť vedomý, že ho to bude stáť veľa času a kopec úsilia. Zanietencom, ktorí chcú zvládnuť murovanie vlastnými silami, prinášame pár dobre mienených rád.
Naštudovať a dodržiavať projekt
Vo všeobecnosti sa dá povedať, že jednoduché prízemné stavby je možné úspešne postaviť aj svojpomocne. U rozsiahlejších a komplikovanejších stavieb, alebo poschodových domov svojpomocnú výstavbu neodporúčame. Aj pre odborníka je často náročné napríklad osadenie schodiska alebo stropnej platne. Taktika pokus/omyl by sa vám v tomto prípade nevyplatila.
Pred tým, než sa pustíte do murárskych prác, je nevyhnutné, pozorne si naštudovať celý projekt od pôdorysu, rezov stavby až po výkresy detailov. Mali by ste sa uistiť, že chápete „logiku rezov“, tj. princípom, ako sú jednotlivé časti kótované. Po dokončení murovania tým predídete neželeným prekvapeniam napríklad v podobe nevymurovanej vnútornej nosnej steny alebo okna. Dôležité je zamerať pozornosť a priebežne kontrolovať aj šírku jednotlivých otvorov alebo výšky parapiet. Osobitne zdôrazňujeme, že výšky uvádzané na projekte sú kótované od finálnej nuly (teda od konečnej výšky podláh) a nie od výšky platne, od ktorej začínate murovať.
Prvý rad je najdôležitejší
Povedzme, že vynecháme rôzne úvodné merania, ktorými si overíte správne osadenie múrov a skočíme rovnými nohami na murovanie. Najdôležitejšie pri murovaní tak, ako aj pri mnohom inom, je správne začať. Toto pravidlo platí o to viac, ak idete murovať presnými tehlami. Môže to znieť paradoxne, ale ak pokazíte prvý rad, túto chybu už nie je možné napraviť a vaša hrubá stavba môže v konečnom dôsledku vyzerať veľmi komicky.
Preto odporúčame, aby ste minimálne zakladanie PRVÉHO RADU TEHÁL nechali na odborníkov.
Profesionálna firma si pred murovaním v mieste murovania zhotoví hydroizoláciu napenetrovaním podkladu a natavením hydroizolačného pásu. Pri zakladaní prvého radu tehál treba postupovať precízne a presne, aby bol dokonale rovný a eliminovali sa výškové rozdiely základovej dosky. Prvý rad muriva sa ukladá na hrubšiu vrstvu zakladacej cementovej malty, aby sa vyrovnali nerovnosti. Ďalšie rady presných tehál murujú naši majstri na tenkú škáru murovacou penou alebo lepidlom. Ide o jednoduchú, rýchlu a spoľahlivú techniku, ktorá navyše znižuje stavebnú vlhkosť v murive a pri správnej výstavbe minimalizuje výskyt tepelných mostov na stavbe.
Murujeme
Murovanie s modernými presnými tehlami pripomína hru s legom. Pri troche manuálnej zručnosti na vopred vymurovaný prvý rad muriva dokáže murovať takmer každý. Je však potrebné zoznámiť sa s niekoľkými dôležitými princípmi pri murovaní, ktoré výrobca určuje v technických listoch. Medzi najdôležitejšie zásady patrí dodržanie správnej väzby muriva v rohoch stavby, v ploche stien a veľmi dôležité je preväzovať murivo aj pri vnútorných nosných múroch. Okrem dobrej nálady budete potrebovať už iba murársku šnúru, vodováhu, základné murárske náradie a kopec trpezlivosti a manuálnej zručnosti.
Pri delení muriva používame rôzne druhy píl. Keďže na kvalite spojov medzi tehlami závisí množstvo tepelných mostov, ktoré si v dome vytvoríte, je nevyhnutné, aby boli rezy čo najpresnejšie. Ideálne je, keď sa murivo vôbec nedelí a použijú sa doplnkové tehly (na rohy, ostenia, atď).
Riešenie detailov
Pri okenných otvoroch na dlhších stenách väčšina výrobcov odporúča umiestňovať do radov muriva pod oknom vodorovnú výstuž kvôli preneseniu vnútorných síl spôsobených čiastočne oslnenými stenami. Treba mať na pamäti, že tehlová stena rovnako ako akýkoľvek iný materiál reaguje na zahriatie zväčšovaním objemu. Každý si asi dokáže predstaviť čo sa stane na dlhej tehlovej stene, ktorej časť je oslnená a druhá časť je zatienená. Tu vznikajú zvislé trhliny na najslabších miestach steny – najmä v okolí okien.
Riešenie tepelných mostov je dnes, z pohľadu úspor energie, čoraz prioritnejšie. Preto je dôležité dôsledne dodržiavať pokyny výrobcov pri murovaní spodného radu muriva, napojeniu vnútorných nosných stien, rohov, a ostení okien. Ideálne je, ak si necháte napočítať murivo od výrobcu a on vám dodá aj doplnkové tehly k osteniam, zakladacie murivo, ktoré môže mať zvýšené tepelnoizolačne charakteristiky a doplnkové tehly k stužovaciemu vencu. Ušetríte si tak výskyt nežiaducich tepelných mostov a prípadne výskyt vlhkosti a následné plesnenie v týchto miestach. Následné opravy už sú často takmer nemožné.
Ako vidíte, stavba je komplexný systém rôznych činností, kde každá ovplyvňuje výsledok. Ak ste sa rozhodli pustiť sa do stavby svojpomocne, veríme, že vám naše rady pomôžu. Ak by ste aj napriek nim narazili na problém, s ktorým si nebudete vedieť dať rady, pokojne sa na nás obráťte.