Hortenzie patria k obľúbeným a nádherne kvitnúcim polokrom/ kríkom. Väčšina z nich pochádza z juhovýchodnej Ázie a severnej Ameriky. Hortenzie sú štýlovo variabilné a majú viacero možností využitia. Keďže v sebe nesú prvok elegancie, hojnosti a romantiky hodia sa do moderných aj vidieckych záhrad. Sú krásne a nápadné a vzbudzujú pocity hojnosti.
Nielen záhrada, ale aj vstup do domu, balkón či terasa môže byť osvedčeným miestom pre pestovanie tejto rastliny. Hortenzií v kvetináči bude vyhovovať polotienisté miesto a ranné slnečné lúče. Po zakúpení rastliny ju odporúčame presadiť do kvetináča s väčším priemerom s ľahkým rašelinovým substrátom. Tým zabezpečíme dlhodobejšie pestovanie. Na celoročné pestovanie vonku poslúžia mrazuvzdorné kvetináče z keramiky alebo plastu.
AKO ICH PESTOVAŤ?
Hortenzie sú nenáročné rastliny kvitnúce od jari do jesene. Treba im však dožičiť všetko, čo potrebujú. Celodenný úpal na slnku by nezniesli, vyžadujú polotieň a výživnú humóznu pôdu. V záhradách sa hortenziám darí v polotieni stromov, alebo v tieni domu a na chránenom stanovišti. Existujú aj druhy, ktoré znesú slnečné miesta. Patrí k nim hortenzia metlinatá a hortenzia stromčekovitá. Tieto najznámejšie druhy treba počas horúcich dní a v suchých obdobiach pravidelne zavlažovať (ideálne odstatou vodou) a prihnojiť špeciálnymi hnojivami vo forme zálievky. V zimných obdobiach vyžadujú ochranu pred vymrznutím vo forme popadaných listov alebo textílie.
SPRÁVNA PÔDA
Hortenziám nevyhovujú ťažké a vápenaté pôdy. Vysádzanie do kyslého rašelinového substrátu im zabezpečí správnu kombináciu živín a upraví pH pôdy nadol, čo majú hortenzie rady. Dobre porastú v spoločnosti rododendronov, ihličnanov a vždyzelených krov, ktoré tiež obľubujú kyslú pôdu. Nižšie pôdne pH a prítomnosť mikroelementu hliníka má na svedomí sfarbenie pôvodne ružových kvetov hortenzií na modro. Ak máte chuť experimentovať, obsypte hortenziu kyslým substrátom (rašelinou) a zalejte ju hnojivom pre modré hortenzie. Súkvetia budú meniť farbu postupne a krík bude prekvapivo zaujímavý.
JARNÁ STAROSTLIVOSŤ
Pomerne široká skupina hortenzií (napr. hortenzia kalinolistá) vyžaduje na jar zásah, ktorý sa v teplom počasí dá vykonať už v marci. Vymrznuté, suché a poškodené vetvičky treba odstrániť nad posledným intenzívne pučiacim pukom a odstrániť suché súkvetia. Jarné obdobie je vhodné aj na zredukovanie rozrastených krov a prečnievajúcich výhonov. Po zásahu je žiadúce pod rastlinu nasypať vrstvu čerstvej rašeliny a zaliať špeciálnym hnojivom.
V lete je potrebné hortenziu opäť prihnojiť. Na jeseň navrstvite okolo koreňov zimnú ochranu v podobe pohrabaného lístia alebo hortenziu prikryte textilnou látkou. Suché súkvetia neodstraňujte. Ozvláštnia Vašu záhradu v zime v podobe prírodnej dekorácie.
Nepodceňujte starostlivosť o hortenzie, odvďačia sa Vám svojou veľkolepou krásou.